Bitcoin Madenciliği İşverenleri Zor Durumda Bırakıyor!

Bitcoin piyasasının son birkaç yılda kazandığı popülerlikle birlikte bireysel yatırımcıların büyük bir bölümü tarafından yoğun bir şekilde ilgi görmesi söz konusu hale geldi. Elde ettiği yaygınlık sonucunda çok düşük birikimlerle birlikte piyasaya dahil olan ya da olmak isteyen pek çok kişi ile karşılaşılabiliyor. Bu durum söz konusu kişilerin yapmak istediği bitcoin madenciliği ile birlikte işverenler veya işyeri sahipleri için bir problem haline geliyor. Ufak tefek vakaların haberleri şimdiden gelen işyerinde madencilik yapmaya yönelik şikayetlerin ilerleyen zamanlarda daha da artması bekleniyor. Özellikle çalışanların herhangi bir probleme sebep olmayacağını düşünerek işyerinde bulunan enerjiyi kullanıp ellerindeki cihazlarla madencilik yapması büyük bir risk olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin Madenciliği İşverenleri Zor Durumda Bırakıyor

Bitcoin Madenciliği İşverenleri Zor Durumda Bırakıyor

Madencilik İşyeri Maliyetlerini Artırıyor!

İş yeri sahiplerinin çalışanlar tarafından gerçekleştirilen bitcoin madenciliği konusundaki en büyük şikayeti gizli bir şekilde kötü niyetli olarak bu işlemlerin yapılması oluyor. Madencilik faaliyetinin gerçekleştiği her türlü cihazın çalıştırılması için gerekli olan enerjinin işyerinden sağlanması ve bu enerjinin bilinen cihaz tüketimlerinden daha fazla olması işyerlerini enerji maliyetleri konusunda zor durumda bırakıyor. Daha şimdiden pek çok işverenin buna dikkat ettiği ve madencilik işlemlerine karşı önlem almaya başladığı dikkate alınırsa ilerleyen yıllarda hem artan madencilik yapmak isteyen çalışan sayısında hem de bu tür şikayetlerin ve önlemlerin daha fazla alınacağına dair görüş ortaya konabilir.

Kurumsal Şirketler Blockchain’i Araştırmaya Başladı!

Türkiye’de Bu Tür Olaylar Yaşanıyor Mu?

Kripto para piyasasının çok yaygın bir şekilde olmasa da pek çok bireysel yatırımcı tarafından tercih edildiği ülkelerden biri olan Türkiye’de benzer vakaların yaşanması oldukça olası görülüyor. Özellikle işyeri sahiplerinin çalışanların başında olmadığı ya da kısa süreli aralıklarla iş yerlerini denetleyemediği çalışma alanları olan depo ve lojistik gibi alanlarda bitcoin madenciliği yapan çalışanların sayısının fazla olduğu belirtiliyor. Bu tür sorunlar karşısında önlem almak isteyen işyeri sahiplerinin çalışma sahaları ve iş yerleri ile ilgili olarak denetimi artırıcı hamlelerde bulunması gerekiyor. Bu noktada sürekli olarak işyerinde bulunması mümkün olmayan kişilerin sadece bir elektrik paneli kontrolü sağlayan araçla enerji miktarlarında ne gibi değişikler yaşandığını gözlemlemesi de bir çözüm sağlayabilir.

 

Comments (No)

Leave a Reply