Bitcoin Fiyatı Neye Göre Değişir?

Bitcoin Fiyatı Neye Göre Değişir?

Farklı birimler üzerinden değer gören her türlü para birimi ve emtiada olduğu gibi Bitcoin değerinin belirlenmesi de Bitcoin’e duyulan arz ve talebin sonucunda gerçekleşir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse piyasalarda Bitcoin satın almak isteyen kişilerin Bitcoin için ödemeyi kabul ettiği rakam Bitcoin’in fiyatını son haline getirmektedir. Buradan hareketle ekonominin en temel prensibi olan arz ve talebin nasıl çalıştığına bağlı olarak da bitcoin fiyatı farklılık göstermektedir. Bitcoin’e olan talebin artması sonucunda fiyatlar artmakta tam tersine talep azaldığında ya da kişilerin Bitcoin satma yönünde eğilimleri bulunuyorsa bu durumda Bitcoin’in fiyatının düşmesi söz konusu olacaktır.

Bilinen para birimlerinin aksine Bitcoin çok daha hızlı değişiklik gösterebilmektedir. Burada bilinmesi gereken bir başka husus bitcoin fiyatı ve benzeri tüm değerlerin ancak market büyüklüğü ve gücüyle oynaklığını çok daha sabit bir noktaya çekebilmesi olmaktadır. Diğer birimlerle karşılaştırıldığı zaman büyüklük bakımından gelişmiş sayılamayacak Bitcoin’in bu sebeple fiyatlarında hızlı değişimler yaşanabilmektedir. Bitcoin’in fiyatlarında yaşanan dalgalanma sebebiyle güvenli bir şekilde yatırımlarını şekillendiremeyen kişilerin ancak piyasa büyüklüğünün artması halinde Bitcoin’e duyduğu güvenin de artması söz konusu olacaktır. Para piyasalarında bir para birimine duyulan güveni belirlemede son derece etkili olan ve doğrudan oynaklığın ölçülmesini sağlayan volatilite endeksinin Bitcoin için oldukça riskli noktada olduğu söylenebilir.

Bitcoin Fiyatı Neye Göre Değişir

Bitcoin Fiyatı Neye Göre Değişir

Bitcoin Fiyatı Oynaklığının Sebepleri

2009 yılından beri kullanılıyor olsa da geniş kitlelerle buluşması son birkaç sene içerisinde gerçekleşmiş olan Bitcoin, oynak fiyatlara sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Zaman zaman stabil bir çizgide kalmayı başaran Bitcoin’in yaşadığı kırılmaların sebepleri arasında pek çok faktör bulunuyor. Bunlar arasında ilk sırada hala pek çok yatırımcının veya ülkenin kripto paralara. Güven duymaması ya da bunların tercih edilmesinin önüne engeller koyması oluyor. Özellikle anonim bir şekilde para transferine olanak sağlaması sebebiyle. Yasa dışı pek çok işte kullanılmakta olan Bitcoin’lerin adının kötüye çıkması pazar büyüklüğünün artmasına engel olmakta ve bitcoin fiyatı için rakamların değişken olmasına sebep olabilmektedir.

Bitcoin fiyatının diğer birimlere oranla daha hızlı değişiklik göstermesindeki bir başka etken birimin algı değeri olmaktadır. Para birimleri karşısında Bitcoin’in yaşadığı dalgalanmalar zaman içinde algı değerinde yaşanan dalgalanmalar olarak geri dönmektedir. Bu noktada piyasalara yakın olan kişiler için Bitcoin’in değer noktasında altına benzer nitelikler taşıdığı vurgulanabilir.

Bitcoin Fiyatlarına Etki Eden Diğer Faktörler

Bitcoin fiyatının değişiklik göstermesi sadece yatırımcıların pozisyon aldığı durumlara göre yaşanmamaktadır. Bunun yanı sıra bitcoin fiyatı belirlemelerinde piyasanın sahip. Olduğu özelliklerden kaynaklı olarak da fiyat değişikliklerine sebep olan bazı durumlardan söz etmek gerekmektedir. Bunlar arasında en dikkat çeken özelliklerin başında opsiyon değerleri gelmektedir. Kitlesel pazarda söz sahibi olmak adına bir değerlendirme yapıldığında büyük şirket sahiplerine verilen opsiyon değerlerinin beklentilerin altında kalması fiyatların değişmesine etki etmektedir.

Bitcoin ilk çıktığı dönemden birkaç yıl sonra ve son olarak 2014 yılında güvenlik sebebiyle çeşitli problemler yaşamıştır. Güvenlik açıklarından kaynaklanan kimi sistem bozuklukları sonucunda Bitcoin değerinin hızlı bir şekilde dalgalanması tecrübe edilmiştir. Şu an geldiği noktada oldukça güvenli bir yatırım aracı olarak. Görülse de daha önce görülmüş olan çeşitli güvensizlik ortamları Bitcoin değerinin değişken olmasında etkili olmuştur. Dünyanın çok farklı yerlerinden kullanıcılara hitap eden Bitcoin’in fiyatlarında yaşanan değişikliğe etki eden bir başka faktör de kullanıcıların resmi olarak kullandığı para birimleridir. Hali hazırda yüksek enflasyon değerlerine sahip ya da sürekli olarak değerlerinde ani değişiklikler. Meydana gelen para birimlerini kullanan kişilerin Bitcoin deneyimlerinde de oynaklığı daha fazla hissetmesi söz konusu olacaktır. Özetle bitcoin fiyatı üzerindeki risk oranını artıran bu durum Bitcoin fiyatlarının değişimini de daha iyi açıklayabilmektedir.

Bitcoin fiyatlarını oynak hale getiren en belirgin sebeplerden biri de vergi meselesidir. Piyasaların ve yatırımcıların şimdiye kadar kullandığı sistemler içinde sahip oldukları vergi düzenlerinin çok dışında bir sistem vaat eden. Bitcoin bu yönüyle de bitcoin fiyatı üzerindeki oynaklığın görülmesine sebep olmaktadır. Gelir İdareleri tarafından verilen kararlarla yönetilen vergi sistemleri karşısında Bitcoin çabuk yön değiştirebilen olumlu ve olumsuz sinyaller alabilmektedir. Bütün bu durumlar sebebiyle Bitcoin yüksek aralıklarda fiyat değişikliklerini tecrübe etmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply