Bitcoin Cash (BCH) Nedir?

İsmini kripto para borsasını başlayan Bitcoin biriminden alan Bitcoin Cash (BCH) kripto para piyasalarında işlem gören altcoinlerden biridir. Sadece internet üzerinde kullanılmak üzere ortaya çıkarılmış olan bu para birimi elektronik nakit olarak işlem görmektedir. Kripto paraların hemen hemen hepsinde olduğu gibi Bitcoin Cash de herhangi bir Merkez Bankası’na ya da farklı bir kuruma bağlı olmadan çalışmasını sürdürür. Piyasa içinde değerlenirken hiçbir şekilde üçüncü birimlerle veya taraflarla çalışmasına gerek kalmayan bu kripto para Bitcoin blockchain zincirinin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Daha hızlı ve yoğun bir şekilde büyüme ve katlanma imkanı bulunduğu için kripto para piyasalarında en çok tercih edilen birimlerden biri olmaktadır.

Bitcoin Cash Nedir

Bitcoin Cash Nedir

Bitcoin Cash (BCH) Nasıl Ortaya Çıktı?

Tamamen bilgisayar sistemleri üzerinden geliştirilen bir sistem olduğu için kripto para piyasalarında altcoinlerin çıkışı genellikle daha fazla üretim sebebiyle gerçekleşiyor. Bitcoin Cash’i için de Bitcoin kodlarındaki blokların her birinin 1 MB veri ya da bir saniyede 3 işlem yapabilme sınırına sahip olması yeni bir para birimini ortaya çıkardı. Bitcoin ücretlerinin çok hızlı bir şekilde değer kazanmasıyla birlikte pek çok kişinin Bitcoin’e olan bakışı da güveninin azalması yönünde değişikliğe uğradı. Bitcoin’in kapasitesinin bu hızlı artışla doluluk yaşadığı dönemler hemen ardından Bitcoin için bir durgunluk getirdi. Bunun sonucunda Bitcoin’i hızlandırmak, daha özgür bir şekilde limitsiz işlem yapabilme rahatlığına sahip olmak için bitcoin cash geliştirildi.

Bitcoin Cash (BCH) Değeri Ne Kadar?

Kripto para dünyasında limitlere takılmadan ilerlemek isteyen pek çok kişinin ilk seçeneği olan bitcoin cash ilk çıktığı zamanda tüm Bitcoin sahipleri için aynı miktarda Bitcoin Cash’i kendilerine sundu. İlerleyen zamanlarda yapılan işlemler sonrasında Bitcoin Cash de kendi piyasası içinde değerini buldu. Başlangıçta 2017 yılı Ağustos ayı itibarıyla yaklaşık 175 Amerikan Doları değerinde piyasadaki yerini alan Bitcoin Cash özellikle ilk günlerindeki hızlı büyümesi ile birlikte 460 Amerikan Doları’nın üzerinde çıkmayı başardı. Değerinin artmasının ardından kullanıcıların yaptığı satışlarla 300 Dolar’a kadar gerileyen Bitcoin Cash değeri 25 Ekim 2018 itibarıyla 441 Amerikan Doları ve 2 bin 512 Türk Lirası’ndan işlem görüyor.

Comments (No)

Leave a Reply