Avrupa’daki Yeni Kripto Para Düzenlemesi Neler Getiriyor?

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) tarafından Avrupa Birliği’nin mali düzenlemeleri çerçevesinde kripto para sektörüne dair bazı düzenlemeler getireceği öneriliyor. Bu noktada bazı kripto para birimleri için finansal araç statüsünün söz konusu olması mümkün olabilir. Aynı zamanda ESMA tarafından yatırımcıların korunmasına ve kara para aklama gibi suç niteliği taşıyan unsurlara ve faaliyetlere karşı da önlemler alınabileceği belirtiliyor. ESMA tarafından önerilen kripto para düzenlemesi sonucunda adı geçen kripto paraların hangisi olduğu konusunda ICO’lar ön plana çıkıyor. ICO’ların kullanımında finansmanı artırmak için ortaya çıkan kripto varlıklar ve menkul kıymetler bu kapsamda değerlendirme altına alınacak.

Kripto Para Düzenlemesi

Kripto Para Düzenlemesi

Düzenleyici ve Finans Kuruluşlarına Uyarılar Yapıldı!

ESMA tarafından dile getirilen hususlardan biri de düzenleyici kuruluşlar ve finans kuruluşları için birlikte hareket etme çağrısı oldu. Kripto para birimleri ile ilgili gerekli düzenlemeleri birlikte hareket edip iş birliği ile bir yola sokması istenen bu kuruluşlar için gelen talep belirli bir rapora da dayandırılıyor. Bu noktada ESMA tarafından kripto para düzenlemesi adı altında sunulan öneriler Avrupa Bankacılık Otoritesi Komisyonu tarafından hazırlanan rapor çerçevesinde gündeme geliyor. Kripto paralar üzerine araştırmalarına devam etmekte olan ESMA AB’ye kripto para konusunda danışmanlık hizmeti verirken düzenleyici kuruluşların yaptığı araştırmalar sonucunda da Avrupa’da yer alan farklı kurumlar için kripto para danışmanlığı hizmeti veriliyor.

ESMA Kararlarının Piyasadaki Etkisi

ESMA tüm bu düzenleyici kararların alınmasında yaptığı araştırmalarla ön plana çıkarken aynı zamanda piyasanın önde gelen kripto para birimlerinin izlenmesine ek olarak kara para aklamanın önlenmesine yönelik çözümlere de odaklanıyor. Özellikle kripto para sektörünün mevcut kuralları içerisinde yer alan açıkları bularak kara para aklama yoluna giden kişilerin önüne engeller getirilmesi bekleniyor. Yeni kripto para düzenlemesi içerisinde ESMA’nın Finansal Eylem Görev Gücü adıyla bilinen topluluk tarafından ortaya atılmış tavsiyeleri izlemesi gerektiğine de dikkat çekiliyor. Piyasanın hareketliliği ve volatilitesi üzerinde önemli değişikliklere sebep olacak bu kararlar hakkında kişilerin mutlaka kararların uygulanabilirliğine dikkat ederek yatırımlarını yönetmeye devam etmesi gerekiyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply