Altcoin Nedir? Bitcoin’den Farkı Ne?

Altcoin Nedir

2009 yılında bir yazılım aracılığıyla dünya üzerinde dijital para birimi olarak. Ortaya çıkmış olan Bitcoin kripto para türünün ilk örneği sayılıyor. Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiğinde açık kaynak kodlu bir yazılım olarak sunulan Bitcoin ağları zaman içinde farklı kripto para türlerinin de ortaya çıkmasını sağladı. Bitcoin’e olan ilginin artmasıyla birlikte şifreleme sistemlerinde farklı yöntemlerin de kullanılmasıyla Bitcoin’e alternatif olabilecek farklı altcoin birimleri ortaya çıkmıştır. Bitcoin’den farklı olarak algoritma yapısıyla veya şifrelenme yöntemleri ile değişiklik gösteren kripto para birimlerine Altcoin adı verilmektedir. 2018 yılının sonlarına doğru yaklaşırken sayısı binlerle ifade edilen çeşitlilikte altcoinle karşılaşmak mümkün olmaktadır. Sayıları bu kadar fazla olsa da Exchange yani para bozdurma işlemlerinin yapıldığı sitelerin. Sadece belirli market hacimlerine sahip altcoinlere yönelik hizmet veriyor olması çeşitliliği yüzlerle ifade edilen sayılara sınırlamaktadır.

Yaygın şekilde kullanılan altcoin algoritmalarına bakıldığında farklı özellikleri ile ön plana çıkan şifreleme sistemlerinin altcoinleri çeşitlendirdiği açıkça görülmektedir. Kripto para borsalarında en çok kullanılan algoritmalar arasında Sha-256, SCRYPT ilk sırada gelen algoritmalardan olmaktadır. Bitcoin tarafından kullanılan Sha-256 ve Litecoin tarafından tercih edilen SCRYPT’in yanı sıra Maxcoin ile adını duyuran Keccak da ilgi gören algoritmalardandır. CPU tabanlı olarak çalışabilmesi ve ekran kartına odaklanması yönüyle Keccak, işlemci gücüne yönlenmesiyle de Quark madencilik yapmak isteyenler için avantajlı süreçleri beraberinde getirir.

Altcoin Nedir

Altcoin Nedir

Altcoin Üretimlerinin Temel Amacı

Başta Bitcoin olmak üzere Litecoin, Ethereum gibi son dönemlerde hızlı yükselmeler yaşamış olan diğer coinler için madencilik yaparak coin sayısını artırmak oldukça zor olmaktadır. Bu sebeple madencilik işleminin yapılmasında zorluk seviyesinin 1’e yakın olduğu altcoin birimlerine yönelmek gerekmektedir. Zorluk seviyesi 1’e ne kadar yakınsa kişilerin altcoinleri üretebilme ve kazanç sağlamada madencilik faaliyeti de o kadar kolaylaşmaktadır. Zorlu madencilik işlemlerinden uzaklaşarak coin miktarını artırmak isteyenler için düşük seviyeli klon coinler üretilmektedir. İşte bu amaçla üretilmekte olan coinler altcoinlerin kendisi olmaktadır. İlerleyen dönemlerde piyasa içindeki arz talep durumuna bağlı olarak bir değere oturan altcoinler bu değerleri üzerinden Exchange sitelerinde işlem görerek tekrar Bitcoin veya benzeri büyük değere sahip coinlere çevrilebilmektedir.

Altcoin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kripto para borsalarına ilk kez giren kişiler başta olmak üzere madencilik faaliyeti yaparak üretimlerini artırmak isteyen herkesin altcoin kullanımını tercih etmesi gerekmektedir. Ancak bunu yaparken kripto para toplulukları tarafından gerçek bir zemine oturulmadan reklamı yapılan altcoinlerden uzak durulmalıdır. İşlem yapılması düşünülen altcoinin mutlaka derinlemesine araştırılması gerekmektedir. Özellikle uzun vadeli yatırımların söz konusu olduğu durumlarda altcoine tam bir güven duyulana kadar işlem yapmak üzere beklenmek gerekir. Bu aşamalardan sonra altcoinin kullanımı sırasındaki işlevselliğinin ölçüsüne bakarak bir karar vermek gerekir.

Exchange siteleri sadece market hacmi büyük altcoinleri bünyesinde bulundurduğu ve bunlar için işlem yapmaya fırsat verdiği için bu noktada seçilen altcoin biriminin Exchange yapılabilecek bir birim olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Yakın zamanda yükselmesi beklenen, ilgi çekme potansiyeli yüksek, doğrudan kullanıcıya odaklanan altcoinlerin seçilmesi önem kazanmaktadır. Bunu tespit etmeye çalışırken kimi toplulukların gerçekçi olmayan vaatlerinden sıyrılarak objektif bir bakışla değerlendirme yapılmalı ve altcoinin güvenilirliğinden emin olunmalıdır. Çıkışının üzerinden 9 sene geçmiş olsa ve dünyada pek çok yerde kabul görse bile kripto paralar konusunda altcoinlerle işlem yapılacağı zaman riski yüksek hamlelerden kaçınmaya odaklanılmalıdır. Kripto para borsalarında, doğru risk yönetimi ile kazançlı sonuçlar elde etmek mümkün olmaktadır.

Comments (No)

Leave a Reply