2FA Sistemi Nedir?

2FA Sistemi Nedir?

Asıl adı Two Factor Authentication olan ve 2FA kısaltmasıyla pek çok online platformda güvenliği artırmak adına kullanılan sistem Türkçede İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması olarak adlandırılıyor. Kripto para işlemlerinin yapılabildiği borsalarda güvenliği artırmak adına pek çok borsanın kullandığı bir yöntem olan 2fa sistemi kullanıcıların daha güvenilir bir şekilde kripto para hesaplarını yönetebilmesini mümkün hale getiriyor. Sistemin kullanılması çok basit bir ara yüze sahip olan uygulamalar ile gerçekleştiği için kolaylıkla bu ekstra güvenliği elde etmek de mümkün oluyor. Kullanıcıların bu sistemde güvenilirliği daha da artırma yönünde bir talebi bulunuyorsa hizmet aldıkları borsalarda mutlaka bu sistemin kullanılabilir olduğuna da dikkat etmesi gerekiyor.

2FA Sistemi

2FA Sistemi

2FA Sistemi Nasıl Çalışır ve Neden Kullanılmalı?

2FA güvenlik uygulamalarını destekleyen borsa üzerinde işlemler yapmak üzere güvenlik uygulamasının aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu işlemin ardından Google Authenticator gibi 2FA sisteminin kullanılabileceği uygulamalar aracılığıyla kullanıcıların sitelere her girişinde kullanabileceği şifreler üretilmektedir. Tek kullanımlık özellik taşıyan ve her biri birbirinden farklı rakam ve işaretleri içeren bu şifreler güvenli bir kullanım sağlar. SMS doğrulamalarına alışkın olanlar buna çok benzeyen 2FA sistemini daha kolay anlayabilir. Kripto para borsalarında 2fa sistemi kullanılması ise yatırımcıların kendilerine daha güvenilir bir alan açması için gereklidir. Para transferleri sırasında gerçekleşebilecek olası hırsızlıkların önüne geçmek adına artık pek çok kripto para borsası da yatırımcılara bu sistemi kullanmalarını zorunlu tutmaktadır.

2FA Sistemi Nasıl Aktif Hale Gelir?

Mobil uygulamalar üzerinden kullanılan bir sistem olduğu için 2fa sistemi kullanımı gerçekleştirileceği zaman öncelikle akıllı telefon ya da tablet benzeri bir cihaza sahip olunması gerekmektedir. Kullanılan işletim sistemine ait marketler üzerinden Google Authenticator uygulaması indirilebilir. Uygulamanın kullanılmaya hazır hale gelmesinin ardından bu sistemin kullanılacağı siteye yönelerek sitede söz konusu sisteme izin verecek seçimleri yapmak gerekmektedir. Site tarafından verilen kare kod ve dijital anahtarı telefona taratmak veya okutmak gerekir. Bu aşamada sistemin en çok dikkat edilmesi gereken noktası siteden alınan kare kod veya dijital anahtarın kesinlikle saklanması gerekliliğidir. Taratma işleminin yapılmasının ardından kolaylıkla borsada güvenle işlem yapılabilir. Bu sistemde kullanıcıların telefon ve tabletlerinin çalınmasına karşı da önlem alması gerekir.

Comments (No)

Leave a Reply