Margin Trading ve Lending Nedir?

Margin Trading ve Lending Nedir?

Kripto para sektörünün büyümesi ve bu sektöre olan güvenin artması ile birlikte bu alanda hizmet veren sitelerin ve kurumların hizmet çeşitliliği de artmaya başladı. Standart takas ve Exchange işlemlerinin dışında margin trading adıyla bilinen hizmetleri veren borsalar da bulunuyor. Genellikle margin trading’in bulunduğu piyasalarda verilen bir başka hizmet de lending’dir. Margin trading Türkçe anlamıyla marj ticareti anlamına gelmektedir. Temel olarak borç olarak alınan miktarın bütçe ya da para olması önemli olmaksızın yatırımcının kendi bütçesi yerine işlendiği tüm durumlar margin trading’in tanımına girmektedir. Bu işlem sonucunda bütçenin alındığı diğer yatırımcıların da eş seviyelerde borçlanması söz konusu olmaktadır.

Margin Trading ve Lending

Margin Trading ve Lending

Margin Trading ve Avantajları

Yatırımcıların borsaların özelliklerine ve verdiği hizmetlere bakarken dikkat ettiği hizmetlerden biri olan margin trading pek çok avantaj sunmaktadır. Öncelikle kişinin kendi bütçesinden bağımsız olarak diğer yatırımcılardan aldığı borçlarla işlem yapması söz konusu olduğu için bu hizmet daha özgür bir yatırım alanı sunmaktadır. Her zaman borsalarda belirli bir sınır altında tutuluyor olsa da kişinin kendi bütçesinin üzerine çıkması söz konusu olduğu için bu işlemlerle daha kazançlı yatırımların yapılması söz konusu olabilmektedir. Özellikle kısa vadeli geri dönüşlerle büyük kazançlar elde etmek isteyenlere oldukça ideal bir kullanım alanı sunmaktadır. Çok sayıda yatırımcının benzer teknikleri kullanmasından kaynaklı olarak günlük değişim aralıkları oldukça geniş olduğu için yatırımcıların fiyat hareketlerinde de beklediğini bulması mümkün olacaktır.

Lending Özelliği Ne İşe Yarar?

Margin trading işlemlerini yapmayı tercih etmese de borç vererek bu sistemin işlemesine katkı sağlamak isteyenlere lending hizmetini kullanma olanağı sunulmuştur. Borç verme anlamına gelen bu hizmet için kripto para borsalarında lending’e ayrılmış bölümlerde yatırımcılar borç vermek istedikleri kripto para birimlerini ve bu birimlere ait miktarları belirleyerek söz konusu işlemi gerçekleştirebilmektedir. Lending ve takas için ayrılmış miktarların birbirinden bağımsız olarak görüntülenebiliyor olması ise yatırımcılara işlem yapmada kolaylık sağlamaktadır. Kripto para borsaları borç veren kişilerin kar elde etmesi için farklı yüzdelerle hizmet vermektedir.

Lending işlemlerini yapmak üzere kripto para piyasalarında hesap açmış olan kişilerin en büyük avantajlarından biri hali hazırda aktif olan tüm hesapları sistem üzerinden görebilmesidir. Bununla birlikte kullanılmış olan borçlar da listelenebilmektedir. Tüm bunlardan hareketle kripto para borsalarında kazanç elde etmek isteyenlerin lending’den yararlanma hedefi bulunuyorsa hizmet alacağı borsayı seçerken mutlaka borç verenlerin ne kadar faiz oranı ile kar ettiğine de dikkat ederek seçimini yapması gerekmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply