Kurumsal Şirketler Blockchain’i Araştırmaya Başladı!

Bitcoin’in tarihinde yaşadığı en büyük düşüşü deneyimlediği, hemen ardından Bitcoin’in yükselmesiyle birlikte kripto paralarda da yaşanan düşüşle birlikte piyasanın hacim olarak yaşadığı problemler kripto para dünyasını canlandıracak bazı çözümleri gerekli hale getirdi. Bu çözümler arasında uzmanların ve analistlerin görüşleri ile birlikte yeni geliştirilen platformlara ve sistemlere bakıldığında kurumsallara hitap eden ortamların sayısının arttığı gözleniyor. Kimi araştırmalar kurumsal şirketlerin risk düzeyi yüksek olduğu için kripto paralara uzak olduğunu belirtirken kimi araştırmalar da kurumsal şirketlerin bu konuyla oldukça yakından ilgilendiğini belirtiyor. İkinci kısma dahil olan son araştırmalardan biri Tata Communications tarafından yapıldı. Ankete göre kurumsal şirketler blockchain hakkında bilgi almak için çoktan araştırmalarına başladı.

Blockchain Nedir? Blockchain Nasıl Çalışır

Şirketler Blockchain’e Nasıl Yaklaşıyor?

Kurumsal şirketlerin blockchain ile ilişkilerini daha net bir şekilde ortaya koymak adına yapılan ankette özellikle bu sistemi kullanıyor olmanın doğuracağı olumsuz sonuçlara odaklanılıyor. Genellikle kurumsal şirketlerin yatırımlarını yaptığı ortamlarla kıyaslandığında daha yüksek bir risk taşıdığı gözlenen blok zincirleri için özellikle bu sistemin ne gibi riskler ve zorlukları beraberinde getirdiğine bakılıyor. Şirketler için bir başka problem de blok zincirleri alanında yeterli deneyime sahip personel bulunmaması oluyor. Sadece bu konuda değil yapay zeka gibi alanlarda da şirketlerin kendini yetersiz hissetmesi ve kalifiye eleman arayışı kurumsal şirketleri blockchain’e karşı mesafeli tutuyor.

Blockchain

Blockchain

Hindistan’da Durum Ne?

Ankete göre tüm şirketlerin yüzde 44’üünün söz konusu teknolojileri zaten kullanmaya başladığı ya da yakın bir zamanda başlayacağı ortaya konuyor. Hindistan’ın önemli şirketlerinden biri olması itibarıyla Tata Communications araştırmasında blockchain ile ilgili durumun Hindistan’daki yansımalarına da yer verdi. Hindistan Merkez Bankası’nın bankalarla kripto para şirketlerinin arasındaki işbirliğini yasaklamasının ardından meydana gelen çöküşten büyük ölçüde etkilenen şirketler ve Hindistan Hükümeti bu teknolojinin nasıl kullanılabileceğine dair araştırmalar yapıyor. Özellikle blok zinciri teknolojisinin kamu sektörü içerisinde yaygın bir şekilde kullanılabileceği belirtiliyor. Ancak yasalar ve hükümet tarafından alınan kararlar sonrasında Hindistan’daki şirketlerin blockchain’e bakış açıları ve bu alandaki faaliyetleri de büyük oranda değişiklik gösterebilir.

 

Comments (No)

Leave a Reply