Kripto Para Yatırımlarını Koruyacak Önlemler

Son birkaç yılda çok büyük bir büyüme trendi yakalamış olan kripto para piyasaları hızla ilerlemeye ve büyümeye devam ediyor. Daha önce piyasa tecrübesi olmuş kişilerin bile zaman zaman yeni sistem ve terimler karşısında tecrübesizlik yaşadığı kripto para sektöründe özellikle ilk kez yatırım yapan kişilerin büyük bir acemilik yaşaması söz konusu oluyor. Özellikle güvenlik konusunda yaşanan problemlerle acemi yatırımcılar sıklıkla kimliklerinin çalınması, yatırımlarının ellerinden alınması gibi durumlarla karşılaşıyor. Piyasa hakkında tecrübesiz olan kişilerin dolandırıcılık karşısındaki mağduriyetleri çok büyük kayıplar haline gelebiliyor. Bu sebeple kripto para güvenliği artırmak adına yatırımcıların bazı püf noktalarını uygulayarak önlem alması gerekiyor.

kripto para

kripto para

Kripto Para Cüzdanları Nasıl Korunmalı?

Sanal cüzdan kullanımında bilgisayarları üzerinden cüzdanlarını yönetmek üzere yazılımları kullanmayı tercih eden kişilerin son derece dikkatli olması gerekiyor. Burada güvenilir görünse bile maillerle ulaştırılan linklere tıklamamak ya da mail eklerini dikkate almamak gerekiyor. Bunun yanı sıra en çok yapılan yanlışlardan biri olan alım satım platformu seçimindeki hatalar oluyor. Kolay bir ara yüze sahip olarak tasarlanan kimi platformlar güvenilirlik açısından büyük boşluklara sahip olabileceği gibi aynı zamanda kötü niyetli kişiler tarafından da hazırlanmış bir tuzak olabiliyor. Bilgisayarların acil bir durumda format atılma durumuyla karşı karşıya kalınabileceği için daha iyi bir kripto para güvenliği adına mutlaka kişisel dosyaların belirli aralıklarla yedeklenmesi de gerekiyor.

Ekstra Güvenlik Önlemleri Alınmalı!

Kripto para sektörünün sanal platformlar üzerinden işleyen bir yatırım alanı sunması sebebiyle bu platformun kendi içinde kripto para güvenliği durumunu daha da artırmasını sağlayacak önlemlerle geliştirilmesi gerekiyor. Mobil kullanıcılar için sunulan Google Authenticator sahip olduğu 2 aşamalı güvenlik doğrulama uygulaması ile bunu sağlayan araçlardan biri oluyor. Ancak bu sistemi kullanırken sanal cüzdan hizmetinin alındığı sitenin ya da kullanılan borsanın bu tür ekstra bir güvenlik hizmeti almaya açık durumda olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Yapılması gereken en önemli şeylerden biri de riski paylaştırmak amacıyla kripto paraların tek bir noktada toplanmasından kaçınılarak yine güvenilir olan farklı borsa ve cüzdanlar arasında paylaştırılması oluyor. Tüm önlemlere rağmen yine de güvenlik meselesini akıldan çıkarmadan dikkatli bir şekilde yatırımları yönetmek gerekiyor.

Comments (No)

Leave a Reply