IOTA (MIOTA) Nedir?

IOTA (MIOTA) Nedir?

2017 yılı ile birlikte kripto para piyasalarında en hızlı yükselişi deneyimleyen IOTA bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bitcoin’in ardından en çok kullanılan kripto paralardan olan IOTA işlem büyüklüğü ile bir kıyaslama yapıldığında kripto paralar arasında ilk beşte yer alıyor. Alman vakfı IOTA tarafından kurulan ve yönetilmekte olan IOTA 2014 yılından beri kullanılıyor. Nesnelerin interneti fikriyle başlatılan bir proje olan IOTA zaman içinde kripto para birimine çevrildi. Başta kaynak paylaşımı ve iletişim noktasında sadece bir protokol olarak tasarlanması planlanan IOTA bu değişimle birlikte kripto para birimi haline de gelmiş oldu.

IOTA Nedir

IOTA Nedir

IOTA (MIOTA)’ya Özgü Özellikler

Diğer kripto paralardan farklı olarak IOTA belli başlı özellikleri ile öne çıktığı için pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Öncelikle IOTA projesinin uzun süre boyunca geliştirilen. İlk olarak çıkış amacının kripto para olmak olmadığı dikkate alındığında blockchain teknolojisini kullanan diğer pek çok kripto para biriminde yaşanan önemli sorunların IOTA’da görülmediği dikkat çekiyor. Veri yapısını başka hiçbir kripto para ile aynı noktaya getirmeyen Tangle isimli bir teknolojiye sahip olan IOTA kripto paraların olmazsa olmazı gibi görülen blokları, zincirleri ya da madencilik faaliyetlerini hiçbir şekilde barındırmıyor. Tüm bu özellikleriyle IOTA diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında benzersiz bir birim olarak dikkat çekiyor.

IOTA (MIOTA)’nın Özellikleri Nasıl Bir Kullanım Sağlıyor?

Kripto paraların tarihinde blok zincirlerini kullanmayan ilk kripto para birimi olan. IOTA bunun getirdiği bazı özelliklerle dijital paralarda büyük avantaj sağlamaktadır. Kullanıcılar blok zincirlerinin olmaması ile birlikte daha güvenli veri aktarımı deneyimi yaşarken aynı zamanda hızlı işlem yapıp doğrulayabilme, işlem ücreti olmadan transfer yapabilme gibi avantajları deneyimleyebilmektedir. Madencilik işleminin hiçbir şekilde yer almadığı IOTA blockchain teknolojisi kullanan kripto paralardan farklı olarak ağ içindeki herkesi içine dahil eden bir sistemle çalışır. Madencilik bulunmadığı için her kullanıcı bir önceki 2 işlemi onaylayarak işleyişin içine dahil olabilir. Bu durum piyasa içinde daha hızlı hareket etme imkanı sağlar. 29 Ekim 2018 itibarıyla IOTA, 2.66 TL ve 0.48 Dolar’dan işlem görmektedir.

Comments (No)

Leave a Reply