Boğa Piyasası Döneminin Geldiğini Gösteren İşaretler

Ocak ayının ortalarına doğru yaklaşırken yeni yılın ilk dönemi ile ilgili kripto para piyasasına ilişkin yapılan tahminlerin genel kanıyla aynı yolda gitmediği dikkat çekiyor. Yakın zamanda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatının yükselmesi beklenmezken ilerleyen günler içerisinde boğa piyasası koşullarının ortaya çıkabileceğini gösteren bazı gelişmeler yaşanıyor. Hem Asya hem de Avrupa’ya geniş bir bakış atıldığında pek çok şirket, kurum ve kuruluşla birlikte hükümetlerin hamlelerinin de boğa piyasasının yaşanmasına yönelik adımların atılmasına imkan sağladığı görülüyor. Piyasanın en hareketli bölgelerinden olan Asya’ya ilk olarak bakıldığında fiziksel Bitcoin vadeli işlemlerinin buradaki bireysel müşteriler arasında yaygınlaştırılmasının hedeflenmesi bu konudaki ilk işaretlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Boğa Piyasası

Boğa Piyasası

Vadeli İşlemler Piyasayı Nasıl Etkileyecek?

Analistler ve uzmanlar vadeli işlemlerin piyasayı etkilemesi ile ilgili olarak bu gelişmenin piyasayı etkilemesine vadeli işlem fiyatlarının Bitcoin ya da buna benzer bir kripto para birimine bağlanması sonucu ortaya çıkacağına vurgu yapıyor. Yatırımcılar ne alacaklarını bilmesi açısından kendilerine çekici gelebilecek bu tür bir varlığa bağlı kalabilirler. Kripto para dünyasının işlemesini sağlayan pek çok platformun da buna uyum sağlayan yeni gelişmeleri tecrübe ediyor olması boğa piyasası ihtimallerini daha güçlü hale getiriyor. ABD’de belirli sınırlamalarla az miktarda da olsa test edilen bu durumun Asya piyasalarındaki etkisinin çok daha açık ve etki gücü yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Japonya ve Hindistan Önemli Rol Oynuyor!

Kripto para piyasasında yakın zamanda yaşanması beklenen gelişmelerde Hindistan ve Japonya kilit ülkelerin başında geliyor. Japonya’nın son zamanlarda çeşitli yasaklamalar sebebiyle vadeli işlemlere karşı olan tavrının net olmaması boğa piyasası olasılıkları üzerinde değişiklik yaratabilir. Bununla birlikte Hindistan’ın yakın zamanda kripto para birimlerini yasallaştırmaya yönelik adımlar atacağının bekleniyor olması da bu noktada olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Hindistan’ın gelişen ekonomisi ve nüfus gücüyle en önemli aktörlerden biri olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Asya’da bunlar yaşanırken Avrupa’daki pek çok yatırımcıya kripto parayla dijital menkul kıymetler alabilme olanağının sunulması da boğa piyasasının yaşanabileceği ihtimallerine güç kazandırıyor.

 

 

Comments (No)

Leave a Reply