Blockchain Teknolojisi Neden Yayılıyor?

Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerini ilgilendiren pek çok ortağın blokchain teknolojisi konusundaki fikirleri teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda gelişmeye devam ediyor. Kripto para dünyasında bugüne kadar gerçekleşen pek çok etkinlikte daha çok kripto para birimlerinin geleceğine yer veren konular konuşulsa da son zamanlarda Blockchain’e duyulan ilginin artması ile birlikte bu teknolojinin sıklıkla ön plana çıkması söz konusu oldu. Hakkındaki tahminler ve kullanım alanlarına yönelik öneriler iyiden iyiye artan Blockchain’in bu noktaya gelmesi benzersiz, önem düzeyi yüksek özellikleri ile oldu.

Blockchain Teknolojisi

Blockchain Teknolojisi

Aracılar Kaldırılıp Dolandırıcılık Önlenebiliyor!

Piyasalar başta olmak üzere paranın konuşulduğu her alanda komisyoncular doğal olarak ortaya çıkan piyasanın olası sonuçlarından olmakta ancak bunun yanı sıra yatırımcı ve diğer aktörler için maliyetli unsurlar olarak görülmektedir. Bu noktada blokchain teknolojisi komisyonculuğu ortadan kaldırması ile Blockchain’i cazip hale getiriyor. Sadece işler arasında bir işlem yapılmasını sağladığı için işlemin alıcısı ve satıcısı konumundaki kişileri ilgilendiren Blockchain işlemleri sonrasında banka ve finans alanında çok yüksek ücretler talep eden komisyoncuların ortadan kalkması da söz konusu olabilir. Yine benzer bir sebeple Blockchain ödeme sırasındaki dolandırıcılıkların da önüne geçiyor. Burada akıllı sözleşme olarak bilinen hem alıcıyı hem de satıcıyı koruyan bir yöntemle güvenlik sağlanıyor. Tüm işlemlerin kaydediliyor olması ve herkes tarafından görülüyor olması da güvenliği artıran detaylardan oluyor.

Hızlı ve Yatırımcı Odaklı Teknoloji

Blockchain’in yatırım alanı öncülüğünde kendini geliştiriyor olmasındaki en büyük paylardan biri teknolojinin oldukça hızlı bir şekilde işlem yapmaya onay vermesi oluyor. Özellikle banka ve finans alanlarında para transferi söz konusu olduğunda hesaplar arasındaki geçiş sebebiyle zaman zaman haftalara kadar uzayabilen sürelerle işlemler gerçekleşiyordu. Ancak blokchain teknolojisi sayesinde çok kısa sürede dünyanın çok farklı noktaları arasında para transferinin yapılması mümkün oluyor. Teknolojinin son çekici noktası ise kullanıcıların ödüllendirilmesi oluyor. Karşılıklı alışverişlerin yapılması ile birlikte gelişmeye dayanan ödüllendirme özelliği hem satıcının hem de alıcının ödül kazanması şeklinde gerçekleştiği için iki taraf da elde edeceği yarar sebebiyle blok zincirlerine güveniyor. Blok zincirinin ilerleyen zamanlarda çok daha farklı sektörlerde yaygınlık göstermesi bekleniyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply