Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar

Temelinde blockchain teknolojisi bulunan ve altcoin birimlerinin Bitcoin’in bir türevi olduğu dikkate alınırsa Bitcoin ile altcoin arasında bir karşılaştırma yapmak doğru görünmemektedir. Ancak yatırımcılar açısından incelendiğinde bitcoin altcoin arasındaki farklar yatırımcıların hangi alana yönelmesi gerektiğini seçmeleri açısından önemli olmaktadır. Kimi altcoinlerin Bitcoin teknolojisinin daha da üstünde oldukları iddiası bulunuyor olsa da Bitcoin’in her şeyden önce diğer tüm altcoinlerden ayrılan bir yanı olduğu kabul edilmelidir. Her iki kripto para grubu arasında temel farklar bu para birimlerinin geçmişte nasıl bir seyir izlediği, nasıl bir platformdan yükseldiği gibi etmenler olmaktadır.

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar Nelerdir

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar Nelerdir

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar; Altcoinlerin Çoğu Merkezi Sistemle Bağlı!

Bitcoin teknolojisinin çıkış amaçlarından biri herhangi bir merkeze bağlı olmadan yönetilebilecek bir para birimi ortaya koymaktı. Zaman içinde yatırımcıların bilinçli olarak müdahaleleri sonucunda benimsenen ve gelişen Bitcoin piyasası bunu merkez bir kurum ya da kişi bulunmadan başarabilse de altcoinlerin pek çoğu güvenilirliği artırmak adına anonim olmayan kişi veya kurumlarca yönetilen para birimlerini ortaya koyuyor. Bu yönüyle bitcoin altcoin arasındaki farklar sayılmaya başlandığında altcoinin hayatta kalması için geliştirme ekibi ya da yaratıcılarının kimler olduğunun bilinmesinin daha önemli olduğunu üst sıralara koymak gerekiyor. Aynı sebeple Bitcoin’den kaynaklanan işlemler için hiçbir şekilde sorumlu bir kişi ya da kurumu bulmak mümkün olmazken altcoinlerin kapatılması, yargı sürecine dahil olması gibi çeşitli risklerle karşılaşmak da söz konusu olabilmektedir.

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Farklar; Üretim Açısından Farklar

Altcoinler zaman zaman çeşitli kararları sonucunda yatırımcılar üzerinde etkili olabilecek bazı işlemler yapabilmektedir. Yakın zamanda sıklıkla karşılaşılan hesap dondurma işlemlerine bakıldığında Bitcoin’in bu açıdan daha özgür bir ortam sunduğu genel olarak ifade edilebilir. Bitcoin’den farklı olarak pek çoğu premined edilmiş yani halka arz olmadan bir miktarı ayrılmış olan altcoinler kişilerin kendi paralarını basma süreçlerini de farklılaştırmaktadır. Yine de bitcoin altcoin arasındaki farklar bakımından Bitcoin’in madencilik gücünün altcoine kıyasla daha fazla olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. En büyük ağa sahip olan Bitcoin hala en yaygın şekilde kullanılmaya devam edilen kripto para birimi olarak altcoinlere kıyasla daha güvenilir bir ortam sunmaktadır.

Comments (No)

Leave a Reply