2018’de Kripto Para Trendleri Neler Oldu?

2018 yılı ile birlikte kripto para sektörünü başlatan Bitcoin para birimi 10. yılını geride bıraktı. 10 yıllık süre içinde zaman zaman önemli düşüşler yaşasa da genele bakıldığında en karlı yatırım aracı unvanını alabilecek kadar geniş çaplı bir değer kazanan kripto paralar merkez bankalarının faaliyetlerini sorgulatacak kadar güçlü bir etkinlikle kendini gösterdi. Bankaların para birimleri ve yatırım araçları üzerinden finans piyasalarını kontrol altına almaya çalıştığı bir düzende daha fazla özgürlük sunan kripto para dünyası öne çıkan kripto para trendleri ile 2018 yılını geride bıraktı.

Kripto Para Trendleri

Kripto Para Trendleri

Dapp Platformları ve ICO’lar

Kripto para ve blok zinciri teknolojileri aracılığıyla ilerleyen kripto para trendleri izlendiğinde 2018 yılının en önemli hamlelerinden biri olarak mutlaka Dapp Platformları’ndan söz etmek gerekiyor. Önceki yıllardan beri kullanılıyor olsa da 2018 yılı ile birlikte etkinliklerini artıran bu platformlar özellikle blok zincirinde Ethereum’u olumsuz olarak derinden etkileyen trendlerden oldu. Erken olduğu ve başarısız olacağı tahmin edildiği için hakkında tereddütler bulunan Dapp projeleri özellikle Tron ana ağında dinamik bir ilerleme ile kendini ispatladı. Bir başka önemli trend de ICO’larla gerçekleşti. 2018 yılının başından sonuna kadar özellikle yılın ikinci yarısındaki devlet düzenlemeleriyle birlikte daha kontrollü olarak kullanılan ICO’lar yatırımcıların faaliyetlerinin yönünün değişmesinde önemli rol oynadı.

Blockchain Şirketleri 2019’da Hangi Sektörleri Hedefliyor?

Kripto Para Piyasasını Derinden Etkileyen Trendler

2018 yılının yukarıda sayılanlardan sonra en çok etkilendiği trend şüphesiz ölçeklenebilirlik tartışması oldu. Ayı piyasaları ile gündeme gelen kripto projelerinin ulaşmak istediği hedeflere gidip gidemeyecekleri konusunda yaşanan tartışmalar hala Lightning Network kanalıyla sürmeye devam ediyor. Bununla birlikte menkul kıymet olarak kullanılacak olan tokenların yasal çerçevelerinin oluşturulmasının belirli bir süreyle gerçekleşmesi bu birimlere karşı beklentiyi azalttı. Bunun sonucunda pek çok yatırımcı fiyat dalgalanmalarına karşı güçlü kalabilmek adına istikrarlı kripto paralara sahip olmayı tercih etti. Son olarak ise kripto para trendleri arasında dijital varlıkların çok kolay bir şekilde alım satımlarının yapılması piyasayı etkiledi. Coinbase gibi oldukça sınırlı bir alan sunan platformların bile 2018 yılında yeni kripto para birimleriyle işlem almaya başladığı görüldü. 2019 yılında ne tür trendler ortaya çıkacak merakla bekleniyor.

 

Comments (No)

Leave a Reply